Agència Balear de l'Aigua i la Qualitat Ambiental

Xarxa de infraestructures de sanejament i depuració

Índex

Xarxa de infraestructures de sanejament i depuració

El sanejament i depuració inclou el procés de transport i tractament d’aigües residuals a les EDAR. L’Agència Balear de l’Aigua i Qualitat Ambiental gestiona el sanejament i depuració denominat en alta que comença des de la connexió amb les xarxes municipals de clavegueram fins a la restitució dels efluents, ja sigui retornant l’aigua depurada al medi o reutilitzant-la. La xarxa d’infraestructures de sanejament i depuració de les Illes Balears gestionades per l’Agència Balear de l’Aigua i Qualitat Ambiental està formada per diverses instal·lacions:

  • Estació depuradora d’aigües residuals (EDAR): instal·lacions destinades a eliminar els contaminants de les aigües residuals mitjançant una sèrie de processos físics, químics i/o biològics.
  • Estació de bombament de les aigües residuals (EBAR): instal·lacions encarregades de bombejar les aigües residuals fins a l’EDAR.
  • Canonades: xarxa de col·lectors que recullen l’aigua residual municipal i la transporten fins a les EDAR o EBAR.
  • Restitució dels efluents: instal·lacions amb la funció de retornar l’aigua depurada al medi o proporcionar-la per ser reutilitzada.

La xarxa d’infraestructures de sanejament i depuració s’inicia als punts d’ús de l’aigua. El “sanejament en baixa” és la part del procés on es recullen les aigües residuals al clavegueram, que és competència municipal. Seguidament, l’anomenat “sanejament en alta” connecta el clavegueram amb la xarxa de col·lectors. Els col·lectors condueixen l’aigua residual fins a les depuradores. Aquestes instal·lacions realitzen el procés de depuració per poder retornar l’aigua al medi o reutilitzar-la (Figura 59).

Figura 59. Esquema del procés de transport i tractament de l’aigua residual municipal.

Les instal·lacions amb les quals es centrarà l’anàlisi de la xarxa de sanejament de l’Agència Balear de l’Aigua són les estacions depuradores, a la Figura 60 s’observa l’esquema general del seu funcionament. Les depuradores més habituals són les biològiques, el procés que duen a terme amb l’aigua residual municipal es pot dividir en línia d’aigües i línia de fangs.

Figura 60. Esquema general del funcionament bàsic i els principals tractament de depuració d’una EDAR.

A la línia d’aigües el primer tractament és el sistema de cribratge, també anomenat pretractament. A continuació hi ha el tractament primari, tot i així aquest no té per què trobar-se a totes les EDAR. Per altra banda, la decantació primària si que és habitual. El tractament secundari més comú és el biològic o de fangs actius, aquest completa l’eliminació de la càrrega contaminant. Si l’aigua ha de ser reutilitzada i requereix una millora de la seva qualitat és necessari disposar d’un tractament terciari per part de l’usuari d’aigua depurada (ajuntament, agricultors, camp de golf, etc.)

Finalment, cal tenir en compte que durant tot el procés es van generant llots, per això les depuradores disposen d’una línia de fangs que es caracteritza per dur a terme processos d’espessiment, digestió i deshidratació d’aquests.

L’Agencia Balear de l’Aigua gestiona 79 depuradores a les Illes Balears, la seva ubicació es pot observar a la Figura 61, Figura 62 i Figura 63. La distribució per illes i la capacitat de depuració s’observen a la Taula 13.

IllaNúmero d’EDARPoblació de disseny (HE)Volum de disseny (m3/any)
Mallorca56825.45253.495.495
Menorca12254.50215.882.975
Eivissa10305.53022.293.105
Formentera130.2601.229.400
TOTAL Illes Balears791.415.74492.970.975
Taula 13. Capacitat de depuració de les EDAR de l’Agència Balear de l’Aigua a les Illes Balears.
Figura 61. Ubicació i classificació segons els Habitants Equivalents de les EDAR de l’illa de Mallorca.
Figura 62. Ubicació i classificació segons els Habitants Equivalents de les EDAR de l’illa de Menorca.
Figura 63. Ubicació i classificació segons els Habitants Equivalents de les EDAR de les illes d’Eivissa i Formentera.

El nom de les depuradores gestionades per l’Agència Balear de l’Aigua, així com els seus paràmetres més característics es poden observar a les següents taules per illes:

EDARPoblació de disseny (HE)Cabal de disseny (m3/any)Cabal depurat 2019 (m3/any)
Pollença99.0006.022.5002.607.932
Llucmajor79.5005.803.5002.004.640
Son Servera67.5003.285.0001.668.842
Platja de Muro62.1154.562.5002.911.954
Cala d’Or57.7503.832.5001.252.860
Capdepera52.5003.650.0001.559.152
Andratx35.0001.825.000941.234
Sóller29.7001.971.0001.055.357
Inca25.7251.609.6502.460.383
Cales de Mallorca22.9172.007.500463.086
Colònia de Sant Jordi21.0001.642.500535.307
Santanyí17.5001.095.000234.134
Felanitx17.083912.5001.119.137
Cales de Manacor16.0001.460.000652.684
Sa Pobla15.000730.000770.305
Binissalem14.667803.000387.276
Canyamel13.125821.250227.743
Sineu11.667730.000524.794
Portocolom10.000730.000295.988
Muro9.375684.375353.040
Artà9.166833.660541.490
Alaró9.000438.000258.710
Cala Ferrera8.750547.500307.719
Font de Sa Cala8.750547.500157.948
Sa Ràpita8.750638.750130.710
Camp de Mar8.000438.000
Lloseta7.605474.500270.727
Algaida-Montuïri7.000438.000292.067
Campos7.000438.000421.672
Santa Margalida6.417401.500342.840
Sant Elm5.833365.00046.120
Santa Maria5.833365.000235.617
Valldemossa4.840240.900119.898
Porreres4.813301.125192.131
Son Serra de Marina4.667292.00062.535
Llubí3.646228.12598.670
Selva3.500219.000157.345
Vilafranca3.500219.000258.509
Deià3.100169.725114.790
Campanet3.083182.500275.385
Consell2.652159.505206.354
Sant Joan2.500182.500175.171
Formentor2.475120.45026.238
Ses Salines2.188136.87569.074
Colònia de Sant Pere2.167182.50092.617
Sa Calobra1.96357.3055.041
Puigpunyent1.54784.68081.204
Lloret1.40087.60059.345
Mancor1.40087.60053.940
Santa Eugènia1.31382.12595.100
Costitx1.16773.00027.186
Banyalbufar1.00073.00023.724
Randa93845.6257.526
Lluc87554.75028.774
Estellencs79057.67015.977
Cas Concos70054.75018.180
Taula 14. Població de disseny, cabal de disseny i cabal depurat durant l’any 2019 per cada EDAR de l’illa de Mallorca.

EDARPoblació de disseny (HE)Cabal de disseny (m3/any)Cabal depurat 2019 (m3/any)
Ciutadella Sud87.5005.475.0004.362.930
Maó – Es Castell65.6254.106.2501.606.842
Ciutadella Nord19.0521.277.500304.664
Alaior18.154912.500410.076
Cala en Porter15.000821.250105.725
Sant Lluís15.0001.095.000527.324
Cala Galdana8.750547.500322.706
Es Mercadal8.500620.500399.300
Es Migjorn Gran8.021501.875190.284
Ferreries7.300438.000390.251
Sant Climent1.60087.60029.506
Binidalí
Taula 15. Població de disseny, cabal de disseny i cabal depurat durant l’any 2019 per cada EDAR de l’illa de Menorca.

EDARPoblació de disseny (HE)Cabal de disseny (m3/any)Cabal depurat 2019 (m3/any)
Eivissa93.3337.300.0005.637.518
Sant Antoni78.1675.110.0003.084.781
Santa Eulària des Riu58.3335.110.0002.209.854
Can Bossa41.7992.153.8651.202.855
Cala Tarida14.0701.284.070144.728
Cala Llonga10.208638.750193.021
Port de Sant Miquel4.375273.75081.139
Cala Sant Vicent3.500273.75044.257
Sant Josep1.380125.92561.461
Sant Joan de Labritja36522.99525.469
Taula 16. Població de disseny, cabal de disseny i cabal depurat durant l’any 2019 per cada EDAR de l’illa d’Eivissa.

EDARPoblació de disseny (HE)Cabal de disseny (m3/any)Cabal depurat 2019 (m3/any)
Formentera30.2601.299.400567.808
Taula 17. Població de disseny, cabal de disseny i cabal depurat durant l’any 2019 de l’EDAR de l’illa de Formentera.